Alban

ŚWIĘTY ALBAN

Święty Alban na świat przyszedł w drugiej połowie trzeciego wieku w mieście Verulamium. Był to wówczas jeden z największych ośrodków rzymskich w Brytanii. Dzielny Alban od początku chciał służyć cesarzowi, więc zaciągnął się do armii. Był lojalny i pełen młodzieńczego zapału, jednak równocześnie cechował się także dobrym sercem i wrażliwością. Spotkawszy prześladowanego chrześcijanina, bez zastanowienia postanowił udzielić mu schronienia. Należy pamiętać, że wówczas było to bardzo niebezpieczne, a za czyn ten groziła śmierć.

Przebywający w domu Albana chrześcijanin, zaczął opowiadać mu o swojej wierze i cudach uczynionych przez Jezusa. Na Albanie zrobiło to wielkie wrażenie, a wkrótce zrodziło chęć nawrócenia się. Od tej pory święty, zgłębiał Słowo Boże, uczył się modlitw i przyjął chrzest. Chcąc ułatwić ucieczkę swojemu nowemu przyjacielowi – oddał mu żołnierski mundur, a sam przywdział habit. Niedługo potem, sam stanął przed obliczem cesarza, który nakazał mu wyrzec się wiary. Gdy Alban zdecydowanie odmówił, skazano go na tortury, a później na ścięcie. W międzyczasie zdążył nawrócić jeszcze cesarskiego kata. Alban zmarł najprawdopodobniej w roku 304.

Kult świętego Albana, najbardziej zauważalny jest w Wielkiej Brytanii. Jest on patronem angielskiego miasta Saint Albans oraz wszystkich ludzi nawróconych, torturowanych i uciekinierów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x