Bonifacy

ŚWIĘTY BONIFACY

Święty Bonifacy na świat przyszedł w VII wieku jako Winfryd. Jego rodzice byli głęboko wierzącymi anglikami, toteż wychowywali syna na człowieka pobożnego, dobrego i pomocnego. Młodzieniec szybko poczuł więc powołanie i wstąpił do zakonu benedyktynów, gdzie przyjął imię Bonifacy.

Święcenia kapłańskie uzyskał w wieku około trzydziestu lat, a niedługo potem postanowił wyruszyć na misje, by nawracać pogan i opowiadać im o cudach uczynionych przez Chrystusa. Przez liczne konflikty targające wówczas Europą, szybko jednak powrócił do ojczyzny, gdzie mianowano go opatem zakonu, do którego przynależał od początku swojej duszpasterskiej drogi.

Niepowodzenie w temacie misji, nie dawało mu jednak spokoju. Postanowił udać się więc do papieża, który napisał mu list polecający, dzięki któremu władcy Fryzji (czyli krainy historycznej obejmującej swoim zasięgiem dzisiejsze Niemcy, Danii oraz Holandii) mieli spojrzeć na niego przychylniejszym okiem. Nie zastanawiając się dłużej, wyruszył w ciężką i daleką podróż misyjną.

Tym razem udało się, a w niedługim czasie Bonifacy i jego bracia w wierze, ochrzcili kilka tysięcy pogan. Kolejnym sukcesem było stworzenie przez nich klasztoru benedyktyńskiego w Hesji. Bonifacy otrzymał od papieża świecenia biskupie i sporą władze, która pomogła mu pracować nad rozwojem Kościoła. Jakiś czas później, duchowny awansował dzięki swoim zasługom orz ogromnemu zaangażowaniu na metropolitę-arcybiskupa.

Bonifacy zwołał synod by uporządkować sprawy formalne związane z prowadzeniem misji, prawem kościelnym oraz sposobem obchodzenia niektórych świąt. Ustanowił biskupstwa na terenie Fryzji i rozlokował tam księży by byli przy nowych wiernych i pogłębiali ich wiarę.

Dożył sędziwego wieku (około 80 lat). Zginął tragicznie z rąk pogan, nie zgadzających się na zapomnienie ich rodzimej religii. Jego ciało, do dziś znajduje się w niemieckim mieście Fulda. Święty Bonifacy jest patronem Niemiec, diecezji w Fuldzie, Erfurcie, Moguncji oraz diecezji łomżyńskiej i archidiecezji warmińskiej. Opiekuje się także kasjerami, krawcowymi, księgarzami oraz piwowarami.

0 0 głosy
Ocena artykułu

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Komentarze
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x