Fabian

Święty Fabian

Święty Fabian na świat przyszedł na początku trzeciego lub pod koniec drugiego wieku w znakomitej rodzinie rzymskiej. Był młodzieńcem gorliwie wierzącym, inteligentnym, zaradnym i lubiącym ludzi. Jego zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celu, sprawiły że w dokładnie 10 stycznia 236 roku, wybrany został on na papieża. Podobno jego wyboru miał dokonać sam Bóg, gdy pod postacią gołębicy objawił się nad głową Fabiana.

Podczas czternastu lat swojego pontyfikatu, Fabian zrobił wiele dobrego dla Kościoła rzymskokatolickiego. Ustanowił diakonie, powołał subdiakonów by prowadzili akta męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę i w ramach gospodarności doradził by palić starym olejem, a nowy przynosić na poświęcenie w Wielki Czwartek. Przypisuje się mu także walkę i karanie duchownych, którzy zachowywali się w sposób niedozwolony oraz rozbudowanie rzymskich cmentarzy. Papież Fabian miał świetne kontakty z dworem cesarskim, mimo tego niestety nie uniknął prześladowań.

Św. Fabian patron

Zmarł tragicznie na arenie 20 stycznia 250 roku. Jego ciało złożone zostało w katakumbach świętego Kaliksta. Święty Fabian uznawany jest za patrona wszystkich garncarzy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x