Julia

Święta Julia

Święta Julia przyszła na świat w 415 roku w Kartaginie. Jej rodzina była bardzo wierząca, wpływowa i bogata, małej Julii więc nigdy niczego nie brakowało. Od najmłodszych lat była niezwykle piękna i urocza. Wszyscy, którzy mieli przyjemność ją poznać, zgadzali się co do tego, że w całej okolicy nie było śliczniejszej dziewczynki. Rodzice zadbali o to, by pobierała nauki u najzdolniejszych uczonych. Jej dzieciństwo było bardzo szczęśliwe i beztroskie. Jednak kiedy Julia miała nieco ponad dwadzieścia lat, Kartagina padła ofiarą ariańskich najeźdźców, którzy zaczęli prześladować wszystkich mieszkających tam chrześcijan. Byli niezwykle okrutni, palili i okradali kościoły, morowali kapłanów, a tamtejszą ludność sprzedawali do niewoli.

święta juliaNiestety ani bogactwo ani wpływy rodziców Julii, nie ochroniły jej przed bestialstwem ariańskich Wandalów. Została sprzedana syryjskiemu kupcowi Euzebiuszowi. Zarówno on, jak i jego rodzina byli poganami, nie należeli jednak do złych ludzi. Mimo wszystko, Julia z wielkiego bogactwa, popadła nagle w ubóstwo, co z pewnością nie było dla niej łatwym doświadczeniem. Nie zachwiało to jednak jej wielkiej wiary, w każdej wolnej chwili potajemnie studiowała Słowo Boże i często się modliła.

Poprzez swój wrodzony urok osobisty i dobroć, którą zarażała, nikt w domu Euzebiusz nie podniósł na nią nigdy głosu ani ręki. Była traktowana, jak na niewolnicę, z szacunkiem i łagodnością. Po kilku latach, pan domu, zabrał Julię ze sobą na wyprawę do Europy. Na Korsykę przybili akurat w momencie, kiedy odbywało się tam święto, podczas którego mieszkańcy składali swoim bogom ofiary. Julia nie chciała w tym uczestniczyć, więc na uboczu modliła się do Chrystusa. Dla ówczesnych rządzących było to nie do pomyślenia, ponieważ chrześcijaństwo było religią zakazaną. Największym prześladowcą tej wiary był słynący z okrucieństwa namiestnik imieniem Feliks. Nakazał on Julii stawić się przed swoim obliczem, jednak kiedy ją zobaczył, zaniemówił z wrażenia. Szybko zaczął przekonywać Euzebiusza, żeby ten, odsprzedał mu młodą dziewczynę. Euzebiusz jednak nie dał się przekonać za żadną oferowaną mu kwotę. Feliks nakazał zatem przyprowadzić Julię, uznał bowiem, że kilka miłych słów i obietnica uwolnienia, odwiodą ją od wiary chrześcijańskiej. Julia odmówiła jednak i odpowiedziała namiestnikowi, że nie ma żadnej innej wolności, poza Bogiem i nigdy się Go nie wyrzeknie. Rozwścieczony Feliks skazał ją więc na tortury, kiedy i te nie zadziałały, nakazał ją ukrzyżować, by zginęła tak jak Chrystus. Podczas męczarni, których doznała przed śmiercią, nieustannie się modliła i prosiła Boga o miłosierdzie dla swoich oprawców.

Św. Julia patronka

Pochowana jest w klasztorze w Gorgony i do dnia dzisiejszego jest patronką całej Korsyki.

Na kolejnych stronach znajdziesz ciekawostki dotyczące imienia Julia:

strona 1: znaczenie imienia Julia, imieniny Julii, zdrobnienia i inne

strona 2: memy i śmieszne znaczenie imienia Julia

strona 3: tutaj jesteś 🙂

strona 4: imię Julia w piosenkach

strona 5: imię Julia po chińsku

strona 6: numerologia dla imienia Julia

4.5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja Olga Julia
Patrycja Olga Julia
1 rok temu

Jeszcze można dodać św. Julie z Meridy

Znaczenie imion
Editor
Znaczenie imion
1 rok temu

Dziękujemy za podpowiedź. Św. Julia z Meridy dodana. Pozdrawiamy serdecznie 🙂


2
0
Would love your thoughts, please comment.x