Ryszard

ŚWIĘTY RYSZARD

Święty Ryszard na świat przyszedł pod koniec XII wieku na angielskiej wsi Wyche. Jego rodzice byli ludźmi zamożnymi i wpływowymi. Gdy Ryszard był młodzieńcem, rodzina zauważyła, że odznacza się on wielką mądrością, inteligencją i chęcią nauki. Powierzyli mu więc uporządkowanie swoich spraw majątkowych. Gdy ukończył swoje zadanie, wyjechał na studia do Oxfordu, a po ich ukończeniu dokształcał się jeszcze na uczelniach w Bolonii i Paryżu. Jego silna wiara, mądrość i zdolności dyplomatyczne, szybko zaprowadziły go na wysokie stanowiska kościelne. Objął posadę kanclerza i prawej ręki prymasa Anglii – świętego Edmunda.

Edmund bardzo cenił swojego pomocnika, zabierał go w podróże i zabiegał o to, by Ryszard towarzyszył mu w trudnych, politycznych rozmowach dotyczących życia Kościoła. Gdy przebywali razem we Francji, prymas źle się poczuł i zmarł na rękach swojego umiłowanego ucznia i przyjaciela. Wcześniej jednak poprosił Ryszarda, by ten dłużej się nie zastanawiał i przyjął w końcu święcenia kapłańskie. Ryszard posłuchał przełożonego i rozpoczął staranie o to, by zostać duchownym.

Po powrocie do Anglii, Ryszard został proboszczem w kilku małych kościołach, a później powołany został na stanowisko biskupa diecezji Chichester. Znany ze swej chciwości – król Henryk III, postanowił zająć wówczas wszystkie dobra biskupie i wyraził swój sprzeciw wobec nowego kandydata na stanowisko biskupa. Mimo wszystko, stanowisko Kościoła potwierdził w końcu sam papież, więc król zmuszony był ustąpić. W akcie zemsty, zabrał jednak Ryszardowi cały majątek, łącznie z jego rodzinnym domem. Nie zniechęciło to jednak Ryszarda, który postanowił zamieszkać u swojego przyjaciela, jednego z miejscowych proboszczów. W zamian pomagał mu w prowadzeniu domu oraz roli. Po dwóch latach, król oddał Ryszardowi jego dom oraz wszystkie dobra biskupie, ponieważ obawiał się klątwy papieskiej.

Ryszard wszystkie swoje obowiązki wypełniał bardzo gorliwie, dużo się modlił, pomagał potrzebującym i reformował Kościół. To dzięki niemu, sakramenty były udzielane bezpłatnie, a kapłanom nakazał życie w celibacie i noszenie szat. Do obowiązku wiernych dopisał uczestnictwo w Mszy Świętej w każdą niedzielę oraz święta.

Święty Ryszard zmarł 3 kwietnia 1253 w wieku 56 lat. Jego kanonizacji dokonał w 1262 roku, ówczesny papież – Urban IV.

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x