Brygida

ŚWIĘTA BRYGIDA

Święta Brygida na świat przyszła w 1303 roku w szwedzkiej miejscowości Uppsala. Jej rodzice byli ludźmi wpływowymi i bogatymi, a jednocześnie bardzo wierzącymi i bogobojnymi. Wpajali więc swojej córce od początku miłość do Boga oraz bliźnich. Uczyli ją modlitw, czytali jej Pismo Święte, opowiadali o cudach uczynionych przez Jezusa i pilnowali by przyjmowała sakramenty. Brygida cieszyła się ogromną przychylnością Matki Bożej, która często ukazywała jej się by przekazywać dziewczynce prawdy wiary. Gdy Brygida miała dziesięć lat, doświadczyła także widzenia męczeńskiej śmierci Jezusa i już wówczas podjęła decyzję o poświęceniu swojego życia pogłębianiu wiary i pomocy potrzebującym.

Kiedy Brygida była nastolatką, zmarła jej ukochana matka. Załamany ojciec, postanowił oddać córkę na wychowanie żonie swojego brata, która zamieszkiwała okazały zamek w miejscowości Aspanas. W wieku czternastu lat, wujenka podjęła decyzję o wydaniu jej za starszego o pięć lat – Ulfa Gotmarssona, który był synem wpływowego gubernatora Wastergotlandu. Mimo iż Brygida miała na swoje życie inne plany, starała się być jak najlepszą żoną i nie narzekała na swój los. Niedługo zamek, na którym zamieszkali młodzi, stał się najświętszą ze wszystkich posiadłości w kraju. Czuć w niej było wzajemny szacunek, miłość i wiarę w Boga. Brygida dbała nie tylko o męża czy gości ucztujących co jakiś czas na ich dworze, ale także darzyła wielkim zaufaniem i przyjaźnią całą służbę.

Z małżeństwa Brygidy i jej męża, zrodziła się ósemka dzieci, które otoczone zostały miłością i opieką. Brygida pomiędzy domowymi obowiązkami, w wolnych chwilach oddawała się modlitwie i studiowaniu Pisma Świętego, które na język szwedzki przetłumaczono specjalnie dla niej. Jej duchowym przewodnikiem był Piotr Olafsson z zakonu cystersów. Brygida chętnie dzieliła się swoim rodowym bogactwem. Wspierała nie tylko kościoły i zakony, ale także potrzebujących i ubogich. Była bowiem kobietą o bardzo dobrym sercu, która nie mogła przejść obojętnie obok żadnego człowieka będącego w potrzebie.

Gdy Brygida miała około trzydziestu sześciu lat, zmarł nagle jej syn, co było dla niej wielkim ciosem. By odzyskać równowagę i prosić o błogosławieństwo dla całej rodziny, udała się na pielgrzymkę do grobu świętego Olafa. Niestety kilka lat później, czekała ją kolejna tragedia. Tym razem śmierć przyszła po jej męża. Sprawiło to, że Brygida postanowiła od tej pory zupełnie oddać się Panu, wierze i pomocy ubogim. Powróciły objawienia, po których jej wiara rosła w siłę. Spisywała wszystko, czego doświadczyła w księdze Objawień, która po jej śmierci przetłumaczona została na wiele języków i stała się przedmiotem licznych sporów wśród duchownych . Brygida miała bowiem podobno dar przewidywania przyszłości, w który nie każdy wierzył.

Postanowiła założyć także nowy zakon, którego członkinie nazywane odtąd były brygidkami. Wiele lat poświęciła na pielgrzymki i podróże po grobach świętych. Zmarła w 1373 roku, przeżywszy 70 lat. W pogrzebie świętej, uczestniczyło wielu wiernych i dostojników kościelnych. Legenda głosi, że niektórzy chorzy, otrzymali wówczas dar uzdrowienia.

Święta Brygida jest patronką Europy, Szwecji, pielgrzymów oraz dobrej śmierci.

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x