Dorota

ŚWIĘTA DOROTA

Święta Dorota z Cezarei – urodzona w Cezarei Kapadockiej, zmarła ok. 304 roku. Dziewica i męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Żywot św. Doroty

Św. Dorota urodziła się w Cezarei, w Kapadocji, była córką rzymskiego senatora. Przyszło jej żyć w czasach prześladowań nakazanych przez cesarza Dioklecjana, a że była zagorzałą chrześcijanką, miejscowy starosta wykonując skrzętnie rozkazy władcy, kazał ją pojmać. Postawiona przed sądem św. Dorota nie uległa groźbom, nie pokłoniła się rzymskim bogom i została wierna swojej wierze. Przeszła przez krwawe tortury, w trakcie których raniono ją rózgami i rozrywano hakami. Św. Dorota dzielnie i z pokorą znosiła katusze, bezsilni oprawcy sięgnęli więc po inną metodę – wysłano ją do sióstr: Kaliksty i Krystyny, które wcześniej również były chrześcijankami, jednak ze strachu przed prześladowaniami wyparły się swojej wiary. Starosta wierzył, że poprzez kontakt z nimi, św. Dorota pójdzie w ślady sióstr. Skutek był jednak odwrotny. Męczennica doprowadziła do tego, że siostry szczerze żałowały swojego uczynku i ponownie przyjęły wiarę chrześcijańską. Rozwścieczony tym faktem starosta wydał siostry i św. Dorotę na śmierć.

Śmierć św. Doroty

Prowadzona na śmierć św. Dorota spotkała pisarza starosty – Teofila, który znany był z tego, że drwił z chrześcijan. Krzyknął on do niej: „Hej, piękna panienko, przyślijże mi z raju koszyczek róż i kilka jabłek”, św. Dorota odpowiedziała: „Otrzymasz je, lecz okaż się ich godnym”. Tuż przed straceniem, zaczęła się modlić, a u jej boku pojawił się chłopiec wyjątkowej urody, który w chuście trzymał trzy róże i trzy jabłka. Stanął z tymi darami przed Teofilem, który zrozumiał, że jest to znak od Boga, ponieważ panująca w tym czasie zima nie dawała żadnych możliwości na pojawienie się chociażby zielonego listka, a co dopiero jabłka. W konsekwencji tego zdarzenia, Teofil nawrócił się na chrześcijaństwo, za co został w późniejszym czasie stracony.

Św. Dorota patronka

Święta Dorota jest patronką kwiaciarek, ogrodników i botaników, a także piwowarów, młodych małżeństw i położnych.

4.6 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x