Filip

Święty Filip

Przyszedł na świat w 1515 roku we Florencji. Jego rodzice byli ludźmi wierzącymi, dlatego syn od początku życia uczony był modlitw, życzliwości wobec ludzi i miłości do Boga. Filip znany był ze swojej nieprzeciętnej urody, poczucia humoru i umiejętności zjednywania sobie ludzi. Kiedy zmarli nagle jego matka i brat, ojciec wysłał go do swojego brata, który miał dobre warunki ekonomiczne i obiecał pomóc Filipowi.

Filip udał się więc do wujka, by uczyć się od niego zawodu kupca. Szybko poznał jednak tamtejszych benedyktynów, którzy wywarli na nim ogromne wrażenie. Postanowił pójść ich śladem, rozdać wszystkie pieniądze potrzebującym i wstąpić na drogę duchowieństwa. Udał się więc do Rzymu, który było kolebką europejskiego chrześcijaństwa. Zapisał się na studia teologiczne i filozofię. Pod swój dach przyjął go pewien bogaty florentczyk, któremu Filip w zamian pomagał w wychowaniu dwóch synów.

Filip prowadził życie skromne, skupiał się na modlitwie i pomocy potrzebującym. Po objawieniu, którego doświadczył w katakumbach świętego Sebastiana, postanowił założyć stowarzyszenie religijne „Bractwa Trójcy Świętej”. Miało ono pomagać pielgrzymom oraz wszystkim potrzebującym. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1551. Od tej pory organizował spotkania księży, myślicieli, filozofów i artystów podczas których odbywały się rozmowy, spowiedzi, wspólne analizowanie Słowa Bożego i modlitwa. Filip szczególnie ukochał sobie dzieci, z którymi spędzał dużo czasu. Nie tylko bawił się z nimi ale także dbał o ich wiarę i uczestnictwo w nabożeństwach.

Św. Filip patron

Święty był opiekunem i duchowym przewodnikiem młodych kapłanów, którzy potem nazywani byli filipianami lub oratorianami. Pod koniec życia został doradcą papieży i dostojników kościelnych. Wszelkie przekazy dotyczące Filipa, podkreślają jego wesołe usposobienie, chęć pomocy i towarzyskość. Zmarł otoczony kochającymi go ludźmi 26 maja 1595. Jego kanonizacji dokonał w 1622 roku ówczesny papież – Grzegorz XV.

Na kolejnych stronach znajdziesz ciekawostki dotyczące imienia Filip:

strona 1: znaczenie imienia Filip, imieniny Filipa, zdrobnienia i inne

strona 2: memy i śmieszne znaczenie imienia Filip

strona 3: tutaj jesteś 🙂

strona 4: imię Filip w piosenkach

strona 5: imię Filip po chińsku

strona 6: numerologia dla imienia Filip

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x