Janusz Kozioł biografia
Janusz Kozioł, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich lektorów, na świat przyszedł 1 września 1950 roku w Warszawie. Tym, co może zaskakiwać jest fakt, że tuż po maturze trafił on do wojska, a po ukończeniu warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej został oficerem. Z docelowym zawodem zetknął się dopiero gdy miał 23 lata, jednak od razu poczuł, że to jest właśnie to, czym chce się na poważnie zająć.
Początkowo Janusz Kozioł pracował w Polskim Radiu, później zajął się czytaniem animacji, filmów oraz seriali. Jego głos można było usłyszeć między innymi w bajkach takich jak Królowa Śniegu z 1987 roku oraz opowieści o Dzielnym Małym Tosterze z tego samego roku. Nagrywał także polskie tłumaczenia filmowych hitów, takich jak na przykład Gang Olsena, Gwiezdne Wojny Imperium Kontratakuje z 1980 roku, trzech części Nagiej Broni z Leslie Nielsenem, Szklanej Pułapki, Rambo II, Pani Doubtfire z Robinem Williamsem czy Super Mario Bros – filmu opartego na niezwykle popularnej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych grze. Głos Janusza Kozioła mogliśmy usłyszeć także w serialach, takich jak chociażby Allo Allo!, Benny Hill, Jaś Fasola, Trawka czy Fringe. Na granicy światów. Lektor na przestrzeni lat czytał także telenowele, np. Cristina, Cud miłości, Marina, Ukryta Miłość czy Virginia.
Janusz Kozioł lektor
Głos Janusza Kozioła można było usłyszeć także w kilku reklamach telewizyjnych i radowych, między innymi w spocie PKO Banku Polskiego oraz batonu Mars. Zagrał także w reklamie leku na chrypkę Vocaler.
W 2016 roku u Andrzeja Kozioła wykryto stwardnienie zanikowe boczne. Mimo wdrożonego leczenia oraz zbiórki pieniędzy na najdroższe leki, lektor zmarł 18 stycznia 2019 w wieku sześćdziesięciu ośmiu lat. Jego ciało złożono w grobowcu na cmentarzu Komunalnym w Warszawie.
Więcej o imieniu Janusz znajdziesz w poniższym linku: