Damian

ŚWIĘTY DAMIAN

Ojciec Damian, czyli Jozef de Veuster, przyszedł na świat w styczniu 1840 roku w belgijskim Tremelo. Pochodził z wielodzietnej rodziny, jednak nigdy niczego mu nie brakowało, ponieważ rodzice bardzo dbali zarówno o niego, jak i całe jego rodzeństwo. Zawsze był pilnym i zdolnym uczniem, którego nie trzeba było zmuszać do nauki. Kiedy osiągnął pełnoletność, podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Właśnie tam, przyjął imię Damian.

Postanowił pogłębiać swoją wiedzę, więc rozpoczął studia na Uniwersytecie w Leuven. Po ich zakończeniu został misjonarzem i wyjechał na Hawaje. Rok później, został wyświęcony na księdza w katedrze miasta Honolulu.

W XIX wieku na Hawajach szalały różne epidemie i choroby, między innymi trąd. Ze względu na to, dokonano segregacji mieszkańców hawajskich wysp, by oddzielić chorych od zdrowych. Dostarczano im wodę i jedzenie, jednak nie otrzymywali  uśmierzających ból leków ani nie byli objęci żadną pomocą medyczną.

Ojciec Damian poprosił biskupa o zgodę na wyjazd do ogarniętego epidemią Kalaupapa. Wyjechał tam w maju 1873 roku i od razu postanowił wybudować kościół i założyć parafię. Dla chorych był jak ojciec, opiekował się nimi, służył dobrym słowem, obmywał rany, bawił się z dziećmi, a jednocześnie przekazywał Słowo Boże. Wszyscy mieszkańcy Kalaupapa byli zgodni co do tego, że był człowiekiem o wyjątkowo dobrym sercu i wielkiej wierze. Dał ludziom nadzieję, której tak bardzo w tym momencie potrzebowali.

Wieści o wspaniałej postawie belgijskiego duchownego, rozeszły się po całych Stanach Zjednoczonych i Europie. Do obozów, które zamieszkiwali trędowaci, zaczęli zjeżdżać  z pomocą księża i lekarze, a ludzie, których było na to stać, wspierali ich finansowo. Dzięki ojcu Damianowi, sytuacja chorych zaczęła się poprawiać. Byli szczęśliwsi, mieli nadzieję i czuli się bezpieczniej.

Ojciec Damian zmarł w wieku 49 lat w otoczeniu ludzi, którzy go kochali i za życia uznali za świętego. Jego dzieło było kontynuowane przez zakonnice franciszkańskie. Kanonizacji świętego Damiana dokonał w 2009 roku papież Benedykt XVI. Jest patronem wszystkich chorych na AIDS i trąd oraz ludzi osamotnionych.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x