Kaspar

ŚWIĘTY KASPAR

Święty Kasper, a właściwie Gaspare Bertoni urodził się 1777 roku w Weronie. Jego dzieciństwo nie było usłane różami. Gdy miał zaledwie 9 lat, zmarła nagle jego jedyna, ukochana siostra, a rodzice postanowili żyć w separacji. Rodzina całkowicie się rozleciała, więc bardzo szybko wstąpił do seminarium. Od zawsze był niezwykle wierzący i chętny do pomocy każdemu kto jej potrzebował.

W wieku 18 lat Kasper otrzymał święcenia kapłańskie, dzięki którym mógł prowadzić nabożeństwa i udzielać wszelkich sakramentów. W 1816 roku założył szkołę, która miała kształcić następne pokolenia księży i duchownych. Rok później, ówczesny papież – Pius VII mianował go misjonarzem apostolskim. Rok później, Kasper założył Zgromadzenie Najświętszych Stygmatów, które miało opiekować się dziećmi oraz wszystkimi, którzy ucierpieli podczas wojen napoleońskich. Był on również duchowym przewodnikiem sióstr kanosjanek.

Kaspra doceniali wszyscy duchowni, którzy mięli przyjemność z nim współpracować. Otrzymywał także liczne pochwały od papieży, którzy piastowali wtedy to stanowisko. Niestety w 1843 ciężko zachorował i od tej pory, aż do śmierci pozostawał pod opieką innych, ponieważ nie radził sobie z najprostszymi czynnościami. Po dziesięciu latach zmarł i już wtedy miał opinię świętego. Jego kanonizacji dokonał w 1989 roku papież Jan Paweł II.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x