Maurycy

ŚWIĘTY MAURYCY

Święty Maurycy na świat przyszedł w III wieku. Od początku był chłopcem bardzo zaradnym, konsekwentnym i odważnym. Postanowił więc wstąpić do rzymskiej armii by bronić swojej ojczyzny. Jego zaangażowanie szybko zostało docenione i mianowano go dowódcą legionu. Jednocześnie, Maurycy był człowiekiem głęboko wierzącym i nie ukrywającym swojej miłości do Boga.

Należy wspomnieć, że czasy w których żył Maurycy, nie były łatwe dla chrześcijan. Byli oni prześladowani, siłą zmuszani do wyrzeczenia się wiary, a wobec sprzeciwu – bestialsko mordowani. Gdy przed jedną z ważnych bitew, żołnierze zostali poproszeni o złożenie ofiar pogańskim bożkom, Maurycy i część jego żołnierzy, ze względu na swoją wiarę, odmówili.

Wobec sprzeciwu, cesarz nakazał otoczyć legion i zabić wszystkich, którzy nie chcieli porzucić wiary w Boga. Maurycy zginął w walce. Na miejscu tym, wybudowano kościół, a później także opactwo, wokół którego z czasem powstało miasto, nazwane St-Maurice.

Święty Maurycy jest patronem zakonu noszącego jego imię, a także cesarskiego domu Ottonów, królestwa Burgundii, Longobardów oraz miast: Einsiedeln, Magdeburga i Valais. Opiekuje się także farbiarzami, kapelusznikami, piechotą, rycerstwem oraz żołnierzami.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x