Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz biografia

Paweł Adamowicz, polski polityk, samorządowiec i prawnik na świat przyszedł 2 listopada 1965 roku w Gdańsku. Jego rodzicami byli zawodowi ekonomiści – Ryszard oraz Teresa. Paweł miał także starszego brata Piotra, który jest znanym polskim dziennikarzem i publicystą. Paweł Adamowicz uczył się w gdańskim I Liceum Ogólnokształcącym, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Już będąc nastolatkiem żywo angażował się w konspirację solidarnościową, a do jego głównych zadań należały działania związane z prasą podziemną. Podczas fali strajków w roku 1988 przewodniczył studenckiemu komitetowi strajkowemu na swojej uczelni. Rok później uzyskał tytuł magistra i dostał pracę w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polski jako asystent. Później objął posadę protektora do spraw studenckich.

Paweł Adamowicz przez lata był także członkiem Solidarności, a sprawy Polski były dla niego priorytetowe. W związku z tym, w roku 1990 wybrany został na radnego miasta Gdańsk. Przez kolejne lata jego kariera polityczna dynamicznie się rozwijała, co w końcu pozwoliło mu objąć stanowisko prezydenta Gdańska, które sprawował nieprzerwanie od 1998 roku, aż do swojej tragicznej śmierci w styczniu 2019 roku. Zawsze był człowiekiem otwartym, tolerancyjnym, uśmiechniętym i nie zgadzającym się na krzywdę wobec innych. Podczas kryzysu emigracyjnego, dążył do tego, by Gdańsk mógł stać się nowym, bezpiecznym domem, dla tych, którzy uciekali przed wojną oraz innymi konfliktami. Gdańszczanie go uwielbiali, czego dowodem były kolejne reelekcje.

W 1999 roku, a więc rok po objęciu stanowiska prezydenta miasta, Paweł Adamowicz ożenił się z miłością swojego życia – Magdaleną Abramską, która podobnie jak on, jest prawniczką a także wykładowcą akademickim. Wspólnie mają dwie córki – starszą Antoninę oraz młodszą Teresę.

Politycznie Paweł Adamowicz był przeciwnikiem rządów PiS, czego dowód dał w swojej książce Gdańsk jako wspólnota. Sprzeciwiał się łamaniu Konstytucji, odchodzeniu od Unii Europejskiej oraz propagandzie. Doskonale pamiętał bowiem czasy, w których trzeba było walczyć o wolność słowa i nie chciał by one powróciły. Podjął także próbę zdelegalizowania ONR, który według niego szerzy nienawiść wobec ludzi innych kultur oraz wyznań. W 2018 roku założył Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska, które ma realizować 50 celów, wspierających rozwój miasta Gdańsk. Obecnie zajmuje się nimi długoletnia współpracownica Adamowicza – Aleksandra Dulkiewicz, która została wybrana na prezydenta po jego śmierci.

Śmierć Pawła Adamowicza

13 stycznia, jak co roku, Paweł Adamowicz uczestniczył w akcji charytatywnej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas Światełka do Nieba, na scenę na której stał prezydent, wbiegł uzbrojony napastnik i zadał Adamowiczowi trzy ciosy nożem. Mimo natychmiastowej reakcji i trwającej kilka godzin operacji, lekarzom nie udało się go niestety uratować. Zmarł następnego dnia – 14 stycznia w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Był to ogromny szok nie tylko dla gdańszczan ale i dla całej Polski. W wielu miastach organizowano czuwania oraz marsze przeciwko przemocy.

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza rozpoczęły się 17 stycznia, wystawieniem jego trumny w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. Dziesiątki tysięcy Polaków przybyły tam by pożegnać zamordowanego Prezydenta. Kolejnego dnia odbyła się msza żałobna, a następnie trwające do północy czuwanie. Tej samej nocy ciało prezydenta zostało skremowane. 19 stycznia w samo południe odbyła się uroczysta i bardzo podniosła msza pogrzebowa, podczas której kazanie wygłosił Sławoj Leszek Głódź. Urna z prochami Pawła Adamowicza złożona została w złotej niszy mieszczącej się w kaplicy św. Marcina bazyliki Mariackiej.

Podczas swojego życia, prezydent Paweł Adamowicz zgromadził na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Były to między innymi: Odznaka „Przyjaciel Dziecka”, Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, tytuł Europejczyka Roku 2007, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal św. Wojciecha czy Krzyż Wolności i Solidarności.

Więcej o imieniu Paweł znajdziesz w poniższym linku:

Paweł

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x