Agnieszka Kotulanka

Agnieszka Kotulanka biografia

Agnieszka Kotulanka, znana polska aktorka serialowa, filmowa i teatralna na świat przyszła 26 października 1956 roku w Warszawie. Jej rodzicami byli Józef Kotuła – podpułkownik Wojska Polskiego i matka Genowefa. Miała siostrę Jolantę, z zawodu teatrologa. Agnieszka Kotulanka początkowo uczyła się w szkole muzycznej, później jej zainteresowania poszły jednak w stronę aktorstwa. Wstąpiła więc do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, która dziś nosi nazwę Akademii Teatralnej. Szybko dostrzeżono jej talent, dzięki czemu już w 1980 roku zagrała w bardzo wówczas popularnym serialu telewizyjnym Dom. Rok później widzowie Teatru Telewizji oglądać ją mogli w Śmierci Komiwojażera, gdzie grała u boku takich sław jak chociażby Tadeusz Łomnicki. W latach osiemdziesiątych wiele razy występowała na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie, w tym czasie na świat przyszły także jej dzieci – Michał i Katarzyna.

W roku 1989 Agnieszka Kotulanka przeprowadziła się do Kanady, wróciła z stamtąd już jednak po dwóch latach. W tym okresie grała głównie w Teatrze Telewizji, a okazjonalnie nagrywając także dubbing do różnych produkcji. Przełomem w jej karierze okazała się jednak rola Krystyny Lubicz w serialu Klan. Od tej pory propozycji ról było więcej, jednak Kotulanka wybierała głównie te, związane z teatrem. Lubiła bowiem grę „na żywo”, przed publicznością. W 2000 roku otrzymała nagrodę Telekamery w kategorii Najlepsza Polska Aktorka.

Marzenia zawodowe w pewnym momencie zniszczyła jednak choroba alkoholowa, która trawiła aktorkę przez kilka lat. W 2013 roku, produkcja Klanu odbiera jej rolę, a Agnieszka Kotulanka na dobre znika z ekranów. Ostatnim odcinkiem z jej udziałem był ten o numerze 2472 z 19 września 2013 roku.

Aktorka zmarła 20 lutego 2018 roku w Warszawie. Za powód śmierci podano krwotoczny udar mózgu. Pogrzeb odbył się w Legionowie, a ciało Agnieszki Kotulanki złożono w grobie jej ojca Józefa.

Agnieszka Kotulanka ciekawostki

  • Agnieszka Kotulanka udzielała głosu Lois Lane w serialu Superman, który emitowany był w latach 1996-2000
  • Wystąpiła w 47 odcinku Niani, serialu, w którym tytułową rolę grała Agnieszka Dygant
  • Wystąpiła w 40 odcinku Heli w opałach, serialu, w którym główną rolę grała Anna Guzik
  • Uwielbiała śpiewać, wzięła więc udział między innymi w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej i 23 Krajowym Festiwalu Piosenki Polski w Opolu

Więcej o imieniu Agnieszka znajdziesz w poniższym linku:

Agnieszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x