Bolesław Prus

Bolesław Prus biografia

Bolesław Prus czyli tak naprawdę Aleksander Głowacki na świat przyszedł 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie. Jego ojcem był Antoni Głowacki herbu Prus, z zawodu ekonom dworski, matką natomiast Apolonia z rodu Trembińskich. Niestety jako malec, Bolesław Prus nie miał łatwego życia. Już gdy miał trzy latka, stracił matkę, a kilka lat później i ojca. Najpierw zajmowała się nim babcia mieszkająca w Puławach, później ciocia z Lublina, aż w końcu przygarną go starszy o trzynaście lat brat Leon. Rodzeństwo przeniosło się do Kielc, gdzie Leon uczył w szkole historii, Bolesław natomiast rozpoczął naukę w gimnazjum.

Gdy Bolesław miał szesnaście lat wybuchło powstanie styczniowe. Chłopak niewiele myśląc, porzucił szkolne obowiązki i ruszył na front. Niedługo potem został ranny, a po opatrzeniu miał trafić do rosyjskiej niewoli. Na szczęście dzięki wstawiennictwu ciotki oraz swojemu młodemu wiekowi, pozwolono mu wrócić do rodziny. Niedługo po tych wydarzeniach opublikowano jego wiersz Do Pegaza, który napisał pod pseudonimem Jan w Oleju. Dziesięć dni później, ponownie aresztowano go za udział w powstaniu jednak tym razem trafił do więzienia na Zamku Lubelskim. Odebrano mu wówczas tytuł szlachecki i nakazano by młodzieńcem zajął się wuj, ponieważ brat Leon zwyczajnie się do tego nie nadaje. Bolesław wrócił więc do gimnazjum i kontynuował naukę. Gdy przyszedł czas wyboru studiów, padł on na Szkołę Główną w Warszawie i tamtejszy Wydział Matematyczno-Fizyczny. Podczas studiów Bolesław pisał wiersze, udzielał korepetycji i był guwernerem. Skromna pensja nie pozwoliła mu jednak utrzymać się na studiach do końca i już na trzecim roku zmuszony został do rezygnacji. Udał się wówczas na chwilę do Puław, jednak po krótkim czasie wrócił do Warszawy. By utrzymać się w stolicy, imał się najróżniejszych prac i zawodów – od fotografa, przez ślusarza, na tłumaczu kończąc.

Bolesław Prus twórczość

Trudna sytuacja finansowa sprowadziła go w końcu także na ścieżkę dziennikarstwa. W 1872 roku opublikowano jego debiutancki artykuł Nasze grzechy. Później przychodziły kolejne sukcesy i zainteresowanie innych gazet. Bolesław Prus pisał więc do Opiekuna Domowego, Muchy, Niwy, a także Kuriera Warszawskiego. To właśnie ta ostatnia gazeta opublikowała jego Szkice warszawskie oraz to, co przyniosło mu największą popularność, a więc Kronikę tygodniową, w której zaskakiwał czytelników celnymi puentami i lekko satyrycznym językiem. To właśnie w tym okresie powstał także jego nowy pseudonim – Bolesław Prus.

Mając dwadzieścia siedem lat, Bolesław Prus poślubił Oktawię Trembińską, która była kobietą niezwykle ciepłą i opiekuńczą. W kolejnych latach, Bolesław Prus rozwijał się dziennikarsko, pisując do różnych dzienników aż w końcu w 1882 oficjalnie został redaktorem gazety Nowiny. To właśnie w tym czasie zaczął pisywać nowele, a także opowiadania. Do najbardziej znanych krótkich form literackich Prusa należą między innymi: Katarynka, Antek czy Kamizelka. W 1883 roku Nowiny zbankrutowały, a Prus po raz kolejny zmuszony był do szukania pracy. Postanowił więc spróbować opublikować swoje opowiadania. Dzięki znajomości z Witkiewiczem, udało mu się rozpocząć współpracę z tygodnikiem Wędrowiec.

W tym czasie Bolesław Prus zaczął pisać powieści. Pierwszą, która wyszła spod jego ręki była Placówka opowiadająca o codzienności dziewiętnastowiecznych chłopów oraz o niemieckiej kolonizacji. Następnie światło dzienne ujrzały Lalka, Emancypatka oraz Faraon. Poza tymi bardzo znanymi dziełami, Bolesław Prus napisał także powieść Dzieci oraz Przemiany, której pianie przerwała mu niespodziewana śmierć.

Bolesław Prus zmarł nagle 19 maja 1912 roku w Warszawie. Za przyczynę zgonu uznano rozległy zawał serca. Uroczysty pogrzeb, który odbył się 22 maja zgromadził tłumy fanów jego twórczości i stał się pretekstem do manifestacji. Pisarz został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, a na jego nagrobku do dziś widnieje napis „Serce Serc”.

Bolesław Prus ciekawostki

  • Miejscem, w którym Bolesław Prus się relaksował i do którego kochał wracać był Nałęczów
  • Wieś Bochotnica (województwo lubelskie) najprawdopodobniej była inspiracją wsi z noweli Antek
  • Bolesław Prus był świadkiem na ślubie Stefana Żeromskiego i Oktawii Rodkiewiczowej
  • Oktawia miała być pierwowzorem postaci Madzi Brzeskiej z Emancypatki
  • Bolesław Prus cierpiał na agorafobię, czyli lęk przed dużymi, otwartymi przestrzeniami
  • Żona Prusa Oktawia Trembińska była daleką kuzynką pisarza
  • Przybrany syn Bolesława Prusa popełnił samobójstwo w wieku 18 lat

Więcej o imieniu Bolesław znajdziesz w poniższym linku:

Bolesław

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x