Hanna Dunowska

Hanna Dunowska biografia

Hanna Dunowska, polska aktorka na świat przyszła 18 grudnia 1958 roku w Mińsku Mazowieckim. Już jako nastolatka marzyła o związaniu swojego zawodowego życia z aktorstwem, więc po liceum została studentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Szybko ją doceniono, toteż już na trzecim roku nauki, zagrała Ewę w filmie Czułe Miejsca. W tym samym czasie dostała też epizod w bardzo wówczas popularnym serialu Dom. W późniejszych latach grała sporo w teatrze. Można było oglądać ją między innymi na deskach Teatru Nowego w Zabrzu, bielskiego Teatru Polskiego czy warszawskiego Teatru Narodowego.

Hanna Dunowska aktorka

W latach osiemdziesiątych zagrała w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego Bez końca, rosyjskim filmie Siedem elementów, polskim kryminale Koniec Sezonu na Lody, melodramacie Gorzka miłość oraz w serialach Pan na Żuławach i W Labiryncie. Aktorkę można było oglądać także w niezwykle wówczas lubianym serialu 07 zgłoś się. Także na początku lat osiemdziesiątych na świat przyszła jej córka z pierwszego małżeństwa – Joanna.

Początek lat dziewięćdziesiątych to dla Hanny Dunowskiej rola w docenionym przez krytyków filmie Femina. Później były produkcje takie jak Psy, Anioł Śmierci oraz serial Dwa Światy. Ten okres to dla Dunkowskiej także praca w telewizji, a dokładniej przy programie rozrywkowym Czar Par, który prowadziła wspólnie z wiecznie młodym Krzysztofem Ibiszem. W 1997 roku, aktorka wita także na świecie swojego syna z drugiego małżeństwa – Julka.

Rok 2004 przyniósł aktorce rolę w serialu kryminalnym Glina, a także w filmie sensacyjnym Poza Zasięgiem, w którym grał z nią między innymi Steven Seagal. Aktorka na jakiś czas wraca także na deski teatru biorąc udział w sztuce Niebezpieczne Związki. W ostatnich latach widzowie zapamiętali ją jednak głównie z ról w serialach takich jak Na dobre i na złe, Pierwsza miłość, Barwy Szczęścia czy Przyjaciółki.

Po tym jak zdiagnozowano u niej raka piersi, stwierdziła że musi walczyć. Wygrała, jednak choroba wywarła na nią duży wpływ. Wróciła na studia by zgłębić psychologię i móc pełnić rolę psychoterapeutki w założonym przez siebie Ośrodku Rozwoju i Psychoterapii „Przemiany”. Przez lata pomagała także ofiarom przemocy w warszawskim Centrum Praw Kobiet.

Hanna Dunowska zmarła 1 sierpnia 2019 roku w rodzinnym Grodzisku Mazowieckim. Jej pogrzeb odbył się 14 sierpnia, a urna z jej prochami złożona została na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.

Więcej o imieniu Hanna znajdziesz w poniższym linku:

Hanna

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x