Zofia Czerwińska

Zofia Czerwińska biografia

Zofia Czerwińska, polska aktorka na świat przyszła 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Jej rodzicami byli Marian oraz Anna. Nie miała żadnego rodzeństwa, więc cała uwaga mamy i taty była w całości skupiona na niej. W pewnym momencie rodzina przeprowadziła się do Gdańska i właśnie tam Zofia Czerwińska ukończyła liceum. Już wtedy miała plany by w przyszłości związać się z aktorstwem, więc jako kolejną swoją szkołę wybrała Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Niedługo później grała już w pierwszych sztukach. Występowała między innymi na deskach białostockiego Teatru Polskiego, gdańskim Tatrze Wybrzeże czy olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza.

Zofia Czerwińska aktorka

Później przyszedł czas na telewizję – pierwszym filmem, w którym zagrała dwudziestojednoletnia wówczas aktorka był dramat wojenny Andrzeja Wajdy – Pokolenie. Cztery lata później widzowie mogli oglądać ją w kolejnym hicie Wajdy – Popiół i Diament. W kolejnych latach popularność Zofii Czerwińskiej rosła coraz bardziej. W zasadzie nie było roku, w którym nie ukazałoby się kilka filmów z jej udziałem. Mimo, że najczęściej nie grała głównych ról, była tak charakterystyczna, że widzowie szybko ją pokochali, a reżyserzy proponowali współpracę. W ciągu swojej aktorskiej kariery zagrała w filmach takich jak na przykład: Lalka, Rejs, Nie lubię poniedziałku, Poszukiwany Poszukiwana, Brunet wieczorową porą, Miś, Złoto dezerterów czy Wojna żeńsko-męska.

Jeśli chodzi o seriale, które z pewnością przyniosły Zofii Czerwińskiej popularność, nie można nie wspomnieć o roli Zosi Nowosielskiej w Czterdziestolatku czy Balcerkowej w Alternatywach 4. Jeśli chodzi o role w serialach nowszych, to mogliśmy ją oglądać między innymi w 13 posterunku, Miodowych Latach, Plebanii, Niani, Kryminalnych, Rodzinie Zastępczej, Na dobre i na złe, Świecie Według Kiepskich czy w Pierwszej Miłości. Oczywiście Zofia Czerwińska nigdy nie porzuciła aktorstwa teatralnego, od którego rozpoczęła się jej przygoda z tym zawodem. Gdy zamieszkała w Warszawie, często występowała w Teatrze Syrena

Zofia Czerwińska życie osobiste

Zofia Czerwińska od zawsze była piękną kobietą, wokół której kręcili się mężczyźni. Mając dwadzieścia dwa lata wyszła za mąż za Leszka, który porzucił dla niej żonę i dziecko. To małżeństwo nie potrwało jednak długo, ponieważ już po roku, Leszek pozostawił Zofię dla innej kobiety. Drugim mężem aktorki był Paweł jednak i ten związek nie przetrwał. Po latach aktorka przyznała, że bardzo żałowała rozpadu tego związku ponieważ Paweł był wspaniałym człowiekiem. Mimo kolejnych dłuższych czy krótszych związków, aktorka nigdy więcej już nie wyszła za mąż i nie doczekała się dzieci. Z samotnością radziła sobie dzięki licznym przyjaciołom i psom, do których zawsze miała serce. Szczególnie bliski był jej sznaucer imieniem Dżek, z którym zagrała nawet w komedii z 2011 roku – Wojna żeńsko-męska.

Zofia Czerwińska zawsze była kobietą postępową, otwartą, tolerancyjną i bardzo mądrą, czego dowód dała między innymi biorąc udział w akcji „Ramię w ramię po równość” organizacji Kampania Przeciw Homofobii. Ludzie kochali jej dobre serce, poczucie humoru i uśmiech, który mimo przeciwności losu, rzadko schodził jej z twarzy. W grudniu 2008 roku, została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Aktorka zmarła 13 marca 2019 roku po komplikacjach związanych z operacją kręgosłupa. Jej pogrzeb odbył się tydzień później na Cmentarzu Komunalnym w Warszawie.

Więcej o imieniu Zofia znajdziesz w poniższym linku:

Zofia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x