Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki biografia

Zbigniew Wodecki, polski muzyk, piosenkarz, kompozytor, aranżer, aktor oraz osobowość telewizyjna na świat przyszedł 6 maja 1950 roku w Godowie na Śląsku. Jego rodzicami byli Józef Wodecki – odnoszący sukcesy trębacz, który zaszczepił w synu miłość do muzyki oraz matka Irena, o której wiemy niewiele. Gdy Zbigniew był mały, rodzina przeniosła się do Krakowa, miasta które w trakcie swojego życia Zbigniew ukochał sobie wyjątkowo. Mimo tego, że ojciec grał na trąbce, pierwszym instrumentem małego Zbigniewa były skrzypce. Gry na nich uczył się w krakowskiej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego.

Muzyka szybko stała się całym życiem Zbigniewa Wodeckiego. W wieku niespełna dwudziestu lat związany był już z Piwnicą pod Baranami, zespołem Anawa oraz orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia – tą samą w której wcześniej grał jego ojciec. Pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych był akompaniatorem piosenkarki Ewy Demarczyk. Pierwsze wokalne kroki Zbigniewa Wodeckiego to niezapomniany festiwal w Opolu z roku 1972, podczas którego wykonał on utwór Tak to Ty. Przez kolejne lata nasz bohater bierze udział w kolejnych festiwalach i przeglądach, utwierdzając się w przekonaniu, że muzyka to faktycznie to, czym chce zająć się zawodowo. Szkoli grę na trąbce, skrzypcach i fortepianie, a także ćwiczy głos by stawać się coraz lepszym wokalistą.

W 1971 roku Zbigniew Wodecki poślubił swoją życiową miłość – Krystynę Wodecką, z którą był do końca swoich dni. Mają wspólnie trójkę dzieci – Joannę, Katarzynę oraz Pawła. Artysta do końca swojego życia doczekał się także piątki wnucząt, które kochał nad życie i starał się na każdym roku rozpieszczać.

Do największych przebojów Zbigniewa Wodeckiego z pewnością należą piosenki takie jak na przykład: „Chałupy welcome to”, „Z Tobą chcę oglądać świat” czy „Zacznij od Bacha”. Popularność przyniosła mu także piosenka do bajki „Pszczółka Maja”, którą w tamtych czasach znało każde polskie dziecko. Artysta był także jurorem w programach telewizji TVN – Droga do Gwiazd oraz Taniec z Gwiazdami, w których za każdym razem gorąco wspierał uczestników.

Muzyk okazjonalnie wcielał się także w rolę aktora. Można go było oglądać  miedzy innymi w serialach takich jak: Klan, gdzie zagrał księdza, w 108 odcinku Miodowych Lat, 136 odcinku W11, 493 odcinku Świata Według Kiepskich czy 30 odcinku 39 i Pół. Użyczył swojego głosu także jednej z postaci animacji Disco Robaczki.

Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku na skutek komplikacji związanych z operacją kardiochirurgiczną, którą przeszedł 8 maja. Za przyczynę śmierci uznaje się udar mózgu. Artysta został pochowany 30 maja 2017 roku na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Po śmierci artysty, jego bliscy postanowili założyć fundację jego imienia, która ma za zadanie edukować oraz wspierać młode talenty.

Zbigniew Wodecki dyskografia

  • Minialbum Tak To Ty z 1973 roku
  • Płyta Zbigniew Wodecki z 1976
  • Płyta Dusze Kobiet z 1987 roku
  • Płyta Zbigniew Wodecki ’95 z 1995 roku
  • Płyta Obok Siebie z 2002 roku
  • Płyta Platynowa z 2010 roku
  • Płyta 1976: A Space Odyssey z 2015 roku (zapis dwóch koncertów, które artysta wykonał z orkiestrą Mitch&Mitch)
  • Płyta Dobrze, że jesteś z 2015 roku (Nagrana po śmierci artysty do materiału, którego nie zdążył dokończyć. W projekcie tym wzięli udział między innymi Jacek Cygan, Kayah, Kuba Badach, czy Sławek Uniatowski)

Więcej o imieniu Zbigniew znajdziesz w poniższym linku:

Zbigniew

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x