Maria Konopnicka

Maria Konopnicka biografia

Maria Konopnicka, polska poetka, autorka nowel, utworów dla dzieci, a także krytyk literacki, publicystka oraz tłumaczka na świat przyszła 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Jej rodzicami byli Józef Wasiłowski – prawnik, kochający dobrą literaturę oraz Scholastyka z rodziny Turskich. Maria miała piątkę rodzeństwa, choć wychowywała się jedynie z czwórką, ponieważ jedna z jej sióstr – Zofia zmarła zaledwie dobę po narodzinach. Gdy Maria miała siedem lat, cała rodzina przeniosła się do Kalisza. Pięć lat później, w 1854 zmarła przedwcześnie Scholastyka, co zmusiło Józefa do samotnego wychowywania dzieci. Ojciec starał się jak mógł, choć dzieci bardzo odczuwały brak matki i czasami narzekały na surowość ojca.

W latach pięćdziesiątych Maria wraz z siostrą wyjechała na pensję do sióstr Sakramentanek do Warszawy, gdzie poznała Elizę Orzeszkową. Dziewczyny szybko połączyła przyjaźń, która trwała latami i była cementowana przez wspólne zamiłowanie do literatury. W wieku dwudziestu lat, Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, z którym na przestrzeni lat doczekała się aż ósemki dzieci. Mimo panujących wówczas zwyczajów, Maria nie chciała być sprowadzana jedynie do roli matki i kury domowej, pragnęła działać i rozwijać się, co zdecydowanie nie podobało się jej mężowi. Długo próbował ugasić jej literackie zainteresowania, co jednak na szczęście dla przyszłych pokoleń, ostatecznie mu się nie udało.

Początkowo Maria pisała raczej do szuflady, jednak kiedy jej poemat W górach został pozytywnie zrecenzowany przez samego Henryka Sienkiewicza, kobieta utwierdziła się w przekonaniu, że musi teraz zacząć inwestować w samą siebie. Bez dłuższych dywagacji, spakowała siebie oraz dzieci, rozstała się z mężem i wróciła do Warszawy. Niedługo potem podjęła pracę jako korepetytorka, wiedząc że musi stanąć na wysokości zadania i utrzymać swoją liczną rodzinę. W latach osiemdziesiątych, Maria sporo czasu spędziła na podróżach. Była społecznicą, która niejednokrotnie angażowała się projekty, które uważała za ciekawe oraz potrzebne. Stawała się też coraz bardziej niezależna i pewna siebie. W pewnym momencie oddaliła się nawet od swoich dzieci jednak cały czas dbała o to, by miały one zapewniony byt oraz dobrą edukację. Utrzymywała z nimi kontakt listowny, odwiedzając je od czasu do czasu i upewniając się, że niczego im nie brakuje.

Wiersze Marii Konopnickiej

Pierwszy tomik jej wierszy, zatytułowany po prostu Poezja wydany został w 1881 roku. W tym czasie poetka współpracowała także z wieloma pismami, między innymi z „Świtem” czy „Bluszczem”, który z przerwami wydawany był do 2012 roku. Lata osiemdziesiąte to dla Konopnickiej także początek pisania nowel. Tworzyła je właściwie do śmierci, a tą najbardziej dziś znaną okazał się „Dym” z 1893 roku. W 1908 roku ukazuje się wiersz „Rota”, napisany jako sprzeciw wobec zaborów. Jest on pełen patriotycznych uniesień oraz daje nadzieję, że jeśli w ludziach nie zginie miłość do ojczyzny, nikt ani nic nie będzie w stanie odebrać im polskości. Dziś „Rota” jest obok Mazurka Dąbrowskiego jedną z najpiękniejszych i najważniejszych pieśni patriotycznych.

Przez życie Marii Konopnickiej przewinęło się wielu mężczyzn, między innymi Jan Gadomski czy Maksymilian Gumplowicz, który z powodu odrzucenia przez Marię, miał zastrzelić się w 1897, przed hotelem, w którym ówcześnie mieszkała poetka. Część historyków mówi jednak, że prawdziwą miłością i wieloletnią partnerką Marii Konopnickiej była Maria Dulęba – feministka, malarka, pisarka i działaczka społeczna, która towarzyszyła naszej bohaterce właściwie do końca życia.

Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 roku na zapalenie płuc. Przebywała wówczas w lwowskim sanatorium. Pogrzeb poetki odbył się trzy dni później na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, a jego organizacją zajęła się Maria Dulęba. W ostatniej drodze, Konopnickiej towarzyszyło ponad 50 tysięcy osób.

Dzieła Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka pozostawiła po sobie ogromny dorobek literacki, do którego zaliczamy:

  • nowele (takie jak: „Dym”, „Nasza Szkapa” czy „Mendel Gdański”),
  • wiersze (na przykład: „Rota”, „Stefek Burczymucha”, „Memu miastu” czy „Tęsknota”),
  • poematy (do których zaliczamy dzieła takie jak: „Pan Balcer w Brazylii” oraz „Imagina”.

Poetka jest też autorką licznych przekładów, zbiorów wierszy oraz zbiorów nowel, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Więcej o imieniu Maria znajdziesz w poniższym linku:

Maria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x