Adam Michnik

Adam Michnik biografia

Adam Michnik, polski pisarz, publicysta, eseista i działacz polityczny na świat przyszedł 17 października 1946 roku w Warszawie. Jego ojcem był Ozjasz Szechter, dziennikarz pochodzący z rodziny żydowskiej, matką natomiast Helena Michnik – historyczka, autorka podręczników szkolnych i nauczycielka. Ze względu na nieformalny charakter tego związku, Adam dostał nazwisko po matce. Duża część jego rodziny, między innymi dziadkowie, zginęła w wyniku Holocaustu podczas II wojny światowej.

Adam Michnik uczęszczał do VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Warszawie. Ciekawostką jest fakt, że absolwentami tej szkoły byli także między innymi Dorota Zawadzka, Katarzyna Grochola czy Natasza Urbańska. Wracając jednak do naszego bohatera, warto wspomnieć, że już od młodzieńczych lat był on zagorzałym przeciwnikiem komunizmu i wszelkich form nacisków ze strony państwa. Należał do Hufca Walterowskiego, organizacji młodzieżowej, którą prowadził Jacek Kuroń, później był natomiast aktywnym członkiem Klubu Krzywego Koła, które głośno krytykowało PRL. W 1962 roku, a więc w wieku zaledwie 16 lat, wspólnie z kolegami założył Klub Poszukiwaczy Sprzeczności, w którym młodzież niezadowolona z tego, co dzieje się w ich kraju, spotykała się i dyskutowała o tym, co zrobić by jakoś wpłynąć na poprawę sytuacji.

W wieku 18 lat, Adam Michnik rozpoczął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Nie szły mu one jednak najlepiej ze względu na częste zawieszenia powodowane działaniami antykomunistycznymi. Już jako dziewiętnastolatek pisywał pod pseudonimem do czasopism takich jak na przykład „Więzi” czy „Literatura”. Nie dawał zamykać sobie ust, gdy widział, że źle się dzieje, był osobą odważną i bardzo dojrzałą, nawet wówczas gdy miał zaledwie naście lat. W marcu 1968 roku został bezprawnie usunięty z uczelni gdy chcąc by świat zobaczył co dzieje się w Polsce, poinformował pewnego francuskiego dziennikarza, o tym, że władze rozkazały zdjąć inscenizację Dziadów wyreżyserowaną przez Kazimierza Dejmka. Kilka dni po tym wydarzeniu, Adam Michnik trafia do aresztu, a następnie dostaje wyrok trzech lat pozbawienia wolności za „wybryki chuligańskie”. Dzięki amnestii, na szczęście nie odsiaduje tej kary w całości, dostaje jednak zakaz studiowania.

W związku z „wilczym biletem” otrzymanym od władz, nie pozostaje mu nic innego jak pójść do pracy. Szybko dostaje etat w nieistniejącym już Zakładzie Wytwórczym Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, z którego zwalnia się po dwóch latach. Dostaje wtedy bowiem pozwolenie na powrót na studia, które kończy eksternistycznie w 1975 roku. Pod koniec lat siedemdziesiątych wstępuje do Komitetu Obrony Robotników, a działalność opozycyjna staje się jego głównym motorem napędowym. W tym czasie pisze do niezależnych pism takich jak na przykład „Krytyka” czy „Zapis”. Jego działania bardzo drażnią władze, w związku z czym jest często zatrzymywany. Podczas stanu wojennego Adam Michnik ponownie trafia do aresztu pod zarzutem próby obalenia ustroju socjalistycznego. Jego izolacja trwa trzy lata. Podczas niej decyduje się na protesty głodowe i nie współpracuje z władzą. Dzięki amnestii wychodzi na wolność, która jednak nie trwa długo. W 1985 roku, zostaje bowiem kolejny raz aresztowany, tym razem na nieco ponad półtora roku.

Po odzyskaniu wolności, pod koniec lat osiemdziesiątych niezrażony Adam Michnik rozpoczyna współpracę z Komitetem Obywatelskim Solidarność. Bierze udział w historycznych rozmowach w Magdalence, a później w obradach Okrągłego Stołu. W 1989 roku, we współpracy z Lechem Wałęsą i niezależnymi dziennikarzami tworzy „Gazetę Wyborczą” i zostaje jej redaktorem naczelnym. Jednocześnie mocno angażuje się w politykę i otrzymuje mandat posła. Po tak zwanej „wojnie na górze”, która była konfliktem pomiędzy Lechem Wałęsą, a rządem Tadeusza Mazowieckiego, Michnik omal nie stracił swojego stanowiska w „Gazecie Wyborczej”. Po jego stronie stanęli jednak dziennikarze, nie pozwalając odejść swojemu redaktorowi naczelnemu.

Adam Michnik ciekawostki

Od 1991 roku, Adam Michnik w całości poświęcił się pracy w „Gazecie Wyborczej”, dzięki czemu w końcu stała się ona jednym z najpoczytniejszych tytułów. Nie rezygnował on z publikacji artykułów trudnych, dyskusyjnych, a nawet bardzo kontrowersyjnych. Przez lata odkrywał afery, sprzeciwiał się politykom i poruszał tematy, których inni się bali. Dzięki swojej niezłomności na przestrzeni lat otrzymał mnóstwo nagród, między innymi: Order Orła Białego czy Nagrodę Kisiela. Ma tytuł Doctor honoris causa kilku prestiżowych uczelni i znalazł się na liście „20 najbardziej wpływowych dziennikarzy świata” stworzonej przez „Financial Times”.

Więcej o imieniu Adam znajdziesz w poniższym linku:

Adam

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x