Święta Cecylia Rzymianka

Święta Cecylia Rzymianka – dokładna data narodzin nie jest znana, zmarła ok. 230 roku. Dziewica i męczennica chrześcijańska, a także święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Żywot św. Cecylii

Urodziła się w bogatej rzymskiej rodzinie. Już jako mała dziewczynka przejawiała głębokie zainteresowanie wiarą i życiem duchowym. Jej miłość do Jezusa objawiła się w postaci ślubów, w ramach których złożyła dozgonne panieństwo. Decyzja ta została poddana próbie, kiedy jej rodzice zaczęli planować zamążpójście córki z zamożnym młodzieńcem – Walerianem. Była im bardzo posłuszna, dlatego zgodziła się, poślubiła Waleriana, a kiedy uroczystość weselna dobiegła końca oznajmiła mężowi, że ślubowała czystość Bogu i chce pozostać wierna swoim przekonaniom. Walerian widząc szczerą pobożność żony przyjął wiarę chrześcijańską, kiedy wrócił do św. Cecylii, aby podzielić się tą informacją zastał żonę w towarzystwie anioła, który towarzyszył jej w trakcie modlitwy. Widok ten umocnił go w wierze i sprawił, że również jego brat – Tyburcjusz nawrócił się na chrześcijaństwo.

W tym czasie trwały intensywne prześladowania chrześcijan. Pomoc poszkodowanym nieśli nawróceni bracia – Tyberiusz i Walerian. Opiekowali się ściganymi, wdowami i sierotami, odwiedzali więźniów, grzebali zwłoki męczenników. Działania te dały się zauważyć władzom, zostali oni pojmani i postawieni przed sądem. Mimo ciężkich tortur nie wyrzekli się wiary. Zginęli śmiercią męczeńską.

Męczeńska śmierć św. Cecylii

Cecylia przewidując, że niebawem także zostanie pojmana rozdała cały swój majątek ubogim. Zgodnie z jej przypuszczeniami pojmano ją i skazano na ścięcie. Według legendy, kat trzykrotnie wymierzył cios śmiertelny, ale nie udało mu się oddzielić głowy od ciała. Umierała w katuszach leżąc i krwawiąc jeszcze trzy dni od momentu wykonania wyroku. Prosiła otaczających ją chrześcijan, aby jej dom zamienili na kościół.

Św. Cecylia jest patronką śpiewu, muzyki kościelnej, chórów, organistów i wszystkich osób mających coś wspólnego z muzyką sakralną.

Sprawdź również znaczenie imienia Cecylia klikając więcej…

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Komentarze
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x