Święty Grzegorz I Wielki – urodził się ok. 540 roku w starożytnej patrycjuszowskiej rodzinie w Rzymie. Jego przodkowie byli bogobojni i szlachetni, matka – św. Sylwia została kanonizowana, natomiast siostry były zakonnicami. Bogate życie duchowe udzieliło się również św. Grzegorzowi, przejął on po przodkach wspomniane cechy.
Żywot św. Grzegorza Wielkiego
Zanim wstąpił na duchową ścieżkę pełnił m.in. rolę prefekta Rzymu. Z czasem jednak porzucił tę funkcję i wstąpił do Zakonu Świętego Benedykta, ofiarował nawet swój dom na siedzibę klasztoru. W późniejszym czasie ufundował jeszcze kilka innych tego typu placówek. W 577 roku został diakonem, a dwa lata później papież Pelagiusz II mianował go swoim przedstawicielem na dworze w Konstantynopolu, gdzie przebywał przez kolejne 7 lat. Po powrocie do Rzymu zamieszkał ponownie w klasztorze. W 590 roku, po śmierci papieża Pelagiusza został jednogłośnie wybrany na jego zastępcę. Początkowo uważał, że nie jest godzien tej funkcji, kiedy jednak ją przyjął okazało się, że jest jednym z najwybitniejszych papieży pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa.
Zasługi św. Grzegorza dla Kościoła są liczne. Konsekwentnie zwalczał wszelkie nadużycia wśród księży, jest odpowiedzialny za zreformowanie i usystematyzowanie liturgii i śpiewu dla całego Kościoła, od jego imienia m.in. wzięła się nazwa chorału gregoriańskiego. Pozostawił po sobie wiele listów, pism, a także opisów i żywotów świętych. Zainicjował wyjazdy misyjne, od tego momentu kwestia szerzenia wiary była jednym z zadań Kościoła. Pracę misyjną wykonywali przede wszystkim benedyktyni, św. Grzegorzowi zależało, aby struktury zakonne przyjęły się również w pogańskich krajach. Ważnym wydarzeniem było wysłanie opata Augustyna (przyszłego apostoła Anglii – Augustyna z Canterbury) na ziemie brytyjskie, gdzie dominowali poganie, było to w 596 roku. Wszystkie te działania przyczyniły się do tego, że wierni obdarzyli go tytułem Wielki.
Śmierć św. Grzegorza Wielkiego
Papież cierpiał na uciążliwą chorobę – podagrę, zmarł 12 marca 604 roku. Zaraz po śmierci został ogłoszony świętym poprzez aklamację Rzymian Santo subito. Św. Grzegorz uzyskał także tytuł doktora kościoła, który nadał mu papież Bonifacy VII w 1298 roku.
Św. Grzegorz Wielki jest patronem muzyków i śpiewaków kościelnych, naukowców i nauczycieli oraz szkół podstawowych.
Sprawdź również znaczenie imienia Grzegorz klikając więcej…