Święta Klara z Asyżu

Święta Klara z Asyżu – urodziła się w 1194 roku we Włoszech. Wychowała się w bogatej, szlacheckiej rodzinie, której członkowie wpajali jej miłość do Boga i życie w pokorze.

Żywot św. Klary

Św. Klara tak bardzo zaangażowała się w rozwój życia duchowego, że nie uległa prośbom rodziców, które dotyczyły zamążpójścia. O pomoc w rozwijaniu swojej religijnej ścieżki poprosiła św. Franciszka, chciała tak jak on wyrzec się uciech doczesnych i służyć Bogu. Św. Franciszek docenił jej poświęcenie oraz szczerość zamiarów i w związku z tym obiecał jej habit zakonny, który miała przyjąć w trakcie Niedzieli Palmowej w 1212 roku. Ze względu na brak zgody ze strony rodziców, św. Klara, aby realizować swoje powołanie uciekła z domu. Wraz z kilkoma towarzyszkami udała się do kościoła Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, gdzie wraz ze swoim bractwem przebywał św. Franciszek. Ostatecznie św. Klara przyjęła habit pokutny i została chwilowo umieszczona w klasztorze benedyktynek św. Pawła. Jej rodzice cały czas o nią zabiegali i prowadzili poszukiwania córki. Mimo usilnych próśb św. Klara nie wróciła do domu.

Św. Franciszek przygotował dla Klary kościół i klasztor św. Damiana pod Asyżem, który stał się domem dla niej i jej towarzyszek. Mianował ją także przełożoną i nadał regułę zatwierdzoną przez papieża Honoriusza III. W ten sposób powstał zakon klarysek, zwany też zakonem „Biednych Niewiast”. Charakteryzował się on skrajnym ubóstwem, jego członkinie musiały wyrzec się wszelkiej własności i żyły tylko z pracy rąk własnych.

Św. Klara cały czas utrzymywała kontakt ze św. Franciszkiem, opiekowała się nim w trakcie choroby, a także z zaangażowaniem kontynuowała dzieło świętego po jego śmierci. Brała także udział w obronie Asyżu przed Saracenami, jak podają źródła wystawiła Hostię w srebrnym kielichu, którego blask poraził atakujących klasztor wojska wroga.

Śmierć świętej Klary

W trakcie ostatnich dni św. Klarę odwiedził papież Innocenty IV z czterema kardynałami i udzielił ostatniego namaszczenia. Zmarła 11 sierpnia 1253 roku. Została kanonizowana dwa lata później przez papieża Aleksandra IV.

Św. Klara jest patronką zakonu kapucynek, hafciarek i praczek, opiekuje się także cierpiącymi na choroby oczu.

Sprawdź również znaczenie imienia Klara klikając więcej…

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x