Święty Jan Chrzciciel

Święty Jan Chrzciciel – syn Zachariasza i Elżbiety, urodzony ok. 1 roku, tuż przed narodzinami Chrystusa. Jego przyjście na świat zostało zapowiedziane przez archanioła Gabriela.

Żywot św. Jana Chrzciciela

W wieku 29 lat usłyszał on głos boży wzywający go do głoszenia zbliżającego się królestwa bożego oraz udzielania chrztu. Św. Jan potraktował to wezwanie niezwykle poważnie i często można było go spotkać w trakcie chrzczenia, zwłaszcza nad rzeką Jordan. Właśnie tam spotkał Jezusa, który poprosił go o chrzest. W trakcie tego wydarzenia doszło do cudu – zebranym nad Jordanem objawiła się Trójca Święta. Posłannictwo Jana Chrzciciela zakończyło się, kiedy Jezus rozpoczął swoją działalność publiczną. Od tego momentu zajął się upominaniem grzeszników i nawracaniem wiernych.

Śmierć św. Jana Chrzciciela

Św. Jan Chrzciciel był człowiekiem o silnym charakterze i twardych zasadach moralnych. Publicznie krytykował życie króla Heroda Antypasa, który żył w kazirodczym związku małżeńskim. Za te słowa został wtrącony do więzienia, a potem ścięty na życzenie córki władcy. Jego ciałem zajęli się uczniowie i pochowali je zgodnie z chrześcijańskim pochówkiem, w nieznanym miejscu.

Św. Jan Chrzciciel jest patronem kowali, krawców, kuśnierzy, matek niezamężnych, skazańców, abstynentów i chorych na padaczkę, a także wielu państw i miast jak np. Austria, Francja, Holandia, Bonn, Florencja, Neapol, a w Polsce – m.in. Mysłowice, Nysa, Wrocław.

Sprawdź również znaczenie imienia Jan klikając więcej…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x