Święty Błażej – urodzony w Sebaście (dokładna data nie jest znana), zmarł ok. 316 r. Biskup, męczennik oraz święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Żywot św. Błażeja
Urodził się w Armenii, a dokładnej w Sebaście, tam wychowywał się w rodzinie chrześcijańskiej. Został lekarzem i w pełni poświęcił się tej profesji. Był nie tylko wybitnym specjalistą, ale także cnotliwym człowiekiem. To właśnie zadecydowało, że po śmierci ówczesnego biskupa Sebasty św. Błażej objął jego stanowisko.
Sytuacja chrześcijan w tym czasie była bardzo trudna, współrządca cesarstwa rzymskiego Licyniusz prowadził prześladowania, na skutek których musieli oni się ukrywać. Sytuacja ta dała się odczuć również w Sebaście za sprawą tamtejszego starosty, który za wszelką cenę chciał się przypodobać cesarzowi. Do ucieczki z miasta zmuszony był także św. Błażej, schronił się on w górskiej jaskini, mimo utrudnień kierowa stamtąd swoją diecezją. Nie był tam jednak osamotniony, jego towarzyszami były dzikie zwierzęta, z którymi się zaprzyjaźnił, ochroniły go one nawet, gdy przybyli po niego pogańscy żołnierze. Ostatecznie jednak aresztowano go i umieszczono w więzieniu, gdzie nie tylko pocieszał współwięźniów, ale również dokonywał cudów – uzdrowił chłopca, któremu ość przebiła gardło co groziło natychmiastowym uduszeniem.
Męczeńska śmierć św. Błażeja
Święty Błażej mimo wielu gróźb i krwawych tortur nie wyrzekł się swojej wiary. Rozwścieczony nieugiętością świętego starosta wydał wyrok i ostatecznie ścięto go mieczem na oczach ludu.
Święty Błażej jest patronem:
- lekarzy,
- mówców,
- śpiewaków,
- wszystkich osób pracujących gardłem i chorych na gardło.
Wspomnienie świętego Błażeja w kościele katolickim przypada na 3 lutego.