Święty Andrzej Apostoł

Św. Andrzej Apostoł – określany również przydomkiem Protokleros, co znaczy „pierwszy powołaniem”, był jednym z dwunastu uczniów Jezusa oraz bratem św. Piotra. Data jego narodzin nie jest znana, natomiast śmierć szacuje się ok. 70 r.

Żywot świętego Andrzeja

Betsaida nad Jeziorem Galilejskim to miejsce pochodzenia św. Andrzeja. Mieszkał on w Kafarnaum wraz z teściową swojego brata – św. Piotra. Zajmował się rybołówstwem, jednak jego niestrudzona wola poznania prawdy zaprowadziły go do Jana Chrzciciela, którego początkowo był uczniem. To właśnie Jan Chrzciciel przyprowadził św. Andrzeja do Jezusa, który wraz z św. Piotrem już przy nim pozostał.

Jak zginął św. Andrzej?

Święty Andrzej określany jest mianem męczennika. Poniósł śmierć krzyżową na skutek szerzenia nauki Jezusa Chrystusa. Został ukrzyżowany głową w dół na krzyżu w kształcie litery X. Fakt, iż Jezus umarł w ten sam sposób był dla niego powodem do dumy. Mękę św. Andrzeja Apostoła przedstawiają apokryfy powstałe na przestrzeni III i IV wieku.

Relikwie św. Andrzeja

Relikwie św. Andrzeja Apostoła obecnie spoczywają w Patras na Peloponezie. Wcześniej jednak był złożony w Konstantynopolu, następnie w pobliżu Neapolu, aż w końcu w Rzymie, gdzie papież Paweł VI ostatecznie zadecydował, aby relikwie wróciły na Peloponez, gdzie św. Andrzej poniósł męczeńską śmierć.

Szczątki św. Andrzeja znajdują się również w kościołach pod Neapolem, w Szkocji, a także w Polsce – w Ekumenicznym Sanktuarium św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, w bazylice w Olkuszu a także
w Nawarzycach.

Kult św. Andrzeja

Kult św. Andrzeja w Polsce objawia się głównie w budowlach pod jego wezwaniem, które powstały w okresie od XI do XVI wieku. Są to kościoły przede wszystkim na Śląsku i w Wielkopolsce. Święty czczony jest również w Cerkwi prawosławnej oraz w katolickich kościołach wschodnich.

Święty Andrzej Apostoł jest patronem:

  • narodów słowiańskich,
  • państw i krain takich jak: Szkocja, Grecja, Hiszpania, Rosja, Niderlandy, Niemcy, Burgundia, Bitynia, Prusy, Szlezwik, Luksemburg,
  • miast: Neapol, Pont, Agde, Mantua, Baeza, Bordeaux, , Brugia, Hanower, Brescia, Orange, Pesaro, Rawenna i Rochester,
  • małżeństw, rybaków, podróżujących, rycerzy i rzeźników.

Za jego wstawiennictwem modlą się również osoby zakochane, starające się o potomstwo, jak i te które mają problemy matrymonialne.

Daty obchodów święta św. Andrzeja:

  • 30 listopada – święto liturgiczne Andrzeja Apostoła obchodzone w kościele katolickim oraz anglikańskim i ewangelickim,
  • 9 maja – święto przeniesienia szczątków obchodzone w Anglii i Szkocji.

Święty Andrzej czczony jest również w cerkwi prawosławnej, gruzińskim kościele prawosławnym a także w kościele ormiańskim i koptyjskim kościele ortodoksyjnym.

Imiona do bierzmowania

Święty Andrzej jest często wybieranym patronem przez osoby bierzmowane.

Sprawdź również znaczenie imienia Andrzej klikając więcej…

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x