Barbara Blida

Barbara Blida biografia

Barbara Blida – polska polityk i felietonistka na świat przyszła 3 grudnia 1949 roku w Siemianowicach Śląskich. Studiowała na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Śląskiej. Już podczas studiów podjęła pracę w Zakładach Azotowych w Chorzowie jako specjalistka do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, a później objęła posadę naczelnego inżyniera w przedsiębiorstwie budowany Fabud.

Od końca lat sześćdziesiątych Barbara Blida była mocno zaangażowana w politykę. Na przestrzeni lat należała do partii takich jak: PZPR, Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Była posłem na sejm X, I, II, III i IV kadencji. W latach 1993-1996 pełniła funkcję ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa, później natomiast była prezesem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

W 2005 roku dostała od Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju budownictwa, za działalność państwową i publiczną. Nie było to jednak jej pierwsze wyróżnienie, ponieważ w 1989 roku odznaczono ją Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W 2007 roku na skutek zeznań Barbary Kmiecik zwanej „Alexis polskiego górnictwa” wybuchła afera korupcyjna. Miało być w nią zamieszanych wielu polityków, wśród nich także Barbara Blida. 25 kwietnia 2007 roku funkcjonariusze ABW dostają rozkaz zatrzymania Blidy i przeszukania jej domu. Po przybyciu na miejsce kobieta jest zaskoczona i w pewnym momencie prosi by pozwolono skorzystać jej z toalety. Tam z szafki wyjmuje swój rewolwer Astra 680 i strzela sobie w klatkę piersiową.

Po śmierci posłanki, zostaje powołana specjalna komisja śledcza mająca za zadanie wyjaśnić co tak naprawdę stało się tego feralnego dnia. Część osób związanych z Blidą podważa bowiem przebieg zdarzeń, który został oficjalnie przedstawiony przez funkcjonariuszy ABW. Przy okazji pojawia się coraz więcej oskarżeń, jak chociażby te mówiące o tym, że polityk miała  powiązania z mafią węglową. Mimo wyroku sądu, który stwierdził, że 25 kwietnia 2007 funkcjonariusze ABW nie dopuścili się zaniedbań, a na miejscu nie doszło do zacierania śladów, są osoby które po dziś dzień uważają, że to nie było samobójstwo.

Barbara Blida film

W 2010 roku powstał film pod tytułem Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy, w którym główną rolę gra Adrianna Biedrzyńska.

Więcej o imieniu Barbara znajdziesz w poniższym linku:

Barbara

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x