Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko biografia

Stanisław Moniuszko – jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów na świat przyszedł 5 maja 1819 roku we wsi Ubiel oddalonej około 50 kilometrów od Mińska. Jego ojcem był Czesław Moniuszko, z zamiłowania rysownik, matką natomiast Elżbieta z Madżarskich, która przejawiała liczne talenty muzyczne. To właśnie ona zasiała w synu miłość do muzyki, którą Stanisław pielęgnował i rozwijał do końca swoich dni.

Kiedy Stanisław miał osiem lat, rodzina postanowiła przeprowadzić się do Warszawy. Rodzice szybko zauważyli, że ich syn ma talent, posłali go więc na lekcje muzyki do wybitnego kompozytora i organisty – Augusta Freyera. Gdy w 1830 roku, w Warszawie wybuchło postanie listopadowe, rodzina postanowiła nie ryzykować i przeniosła się do Mińska. Tam Stanisław kontynuował naukę, a rodzice próbowali zaaklimatyzować się na nowo. Wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że młody Moniuszko ma talent, który z miesiąca na miesiąc rośnie coraz bardziej i w żadnym wypadku nie można go zaniedbać. Rodzina postanawia więc, że osiemnastoletni wówczas Stanisław powinien wyjechać do Berlina, by szkolić się u najlepszych nauczycieli. To tam powstają jedne z jego pierwszych dzieł kompozytorskich. Studia u wymagającego Carla Friedricha Rungenhagena trały 4 lata i doskonale przygotowały Moniuszkę do dalszej kariery.

Stanisław Moniuszko dzieci

W wieku około 22 lat, Stanisław Moniuszko przeprowadza się do Wilna, gdzie sam uczy muzyki, gra na organach i komponuje. Tam też poślubia miłość swojego życia – Aleksandrę Müllerównę, z którą ostatecznie doczekał się aż dziesiątki dzieci. To właśnie w Wilnie premierę ma jego pierwsza, dwuaktowa wersja Halki, którą Moniuszko później będzie latami poprawiał i dopracowywał. Mimo, że w Wilnie żyje mu dobrze, coś jednak cały czas ciągnie go do Warszawy. Wraca więc do niej z rodziną w 1858 roku i niemal natychmiast obejmuje posadę dyrektora opery.

W tym samym roku Moniuszko odnosi ogromny sukces gdy po raz pierwszy wystawia w Warszawie poprawioną, czteroaktową wersję Halki. Oklaskuje go wówczas nie tylko publiczność ale także surowi krytycy, co zachęca go do dalszego tworzenia oper. W kolejnych latach powstają dzieła takie jak: Hrabina, Verbum Nobile oraz chyba najbardziej dziś znany – Straszny Dwór. Mimo ogromnego sukcesu, artysta latami borykał się z problemami finansowymi, które na szczęście złagodziły kolejne sukcesy – między innymi Widma, stworzone na podstawie Dziadów Adama Mickiewicza oraz Sonety Krymskie opowiedziane z przejmującą muzyką w tle.

Stanisław Moniuszko tworzył ku pokrzepieniu serc, a jego opery miały dawać Polakom siłę w trudnych politycznie czasach. Bez wątpienia udawało mu się, to ponieważ sale miał zawsze wypełnione po brzegi, a niektóre jego dzieła wystawiać zaczęto wkrótce także w Pradze oraz Moskwie. Tym bardziej zabolała jego niespodziewana, przedwczesna śmierć. Warszawa pogrążyła się w żałobie gdy 4 czerwca 1872 roku zakomunikowano, że kompozytor zmarł nagle na atak serca.

Stanisław Moniuszko utwory

Kompozytor pozostawił po sobie dorobek, który do dziś doceniany jest przez ludzi na całym świecie, m.in.:

  • opery (najbardziej znane to Halka, Hrabina i Straszny Dwór),
  • balety (np. Monte Christo),
  • operetki (takie jak chociażby Żółta szlafmyca czy Nocleg w Apeninach),
  • kantaty (chociażby wspomniane Widma i Sonety krymskie),
  • Msze (na przykład Msza żałobna na cztery głosy z towarzyszeniem organów),
  • pieśni (których było aż 268),
  • utwory symfoniczne (takie jak chociażby Bajka czy Uwertura wojenna),
  • utwory instrumentalne, jak na przykład Fraszki, Polonezy czy Polki.

Więcej o imieniu Stanisław znajdziesz w poniższym linku:

Stanisław

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x